Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

8. 11. 2023

HM 2023: Česká hudba v Evropě | Evropa v české hudbě

HM 2023: Česká hudba v Evropě | Evropa v české hudbě

Jedenáct koncertů různých stylů i žánrů, na dvě stovky účinkujících z jedenácti zemí světa, přes pět tisíc spokojených návštěvníků. Taková je bilance právě skončeného multižánrového festivalu Harmonia Moraviae, který letos uzavřel svou 21. kapitolu.

Přehlídka tentokrát svým zaměřením odkazovala na staletou vzájemnou provázanost české hudby a kultury s hudbou evropskou. Připomínala, že českou hudbu neformovali umělci zcela izolovaní uprostřed Evropy a že česká hudba nikdy nebývala uzavřena vnějším podnětům, ale naopak, že v našem prostoru vždy probíhaly (a stále probíhají) čilé kontakty s okolním hudebním světem. 

 

 


Harmonii Moraviae zahájilo zářijové setkání zlínských filharmoniků s temperamentní španělskou houslistkou peruánského původu Leticií Moreno nesoucí se v duchu nezaměnitelných andaluských a cikánských rytmů. Následující symfonické koncerty postupně přinášely pomyslné hudební výlety do Maďarska, Francie a na Ukrajinu, poukazovaly rovněž na skutečnost, že i česká hudba má své skladatelské velikány respektované celým hudebním světem, a mimo jiné také úspěšně prokázaly, že není vůbec třeba bát se postmoderní hudby. Kromě „domovského“ Kongresového centra festival zavítal i do nedaleké velehradské baziliky, aby za přítomnosti kamer TV Noe připomněl sté výročí úmrtí olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana i jeho mimořádný životní odkaz.

 

V průběhu sedmi týdnů představila Harmonia Moraviae publiku nejen vycházející hvězdy českého hudebního nebe (Jan Čmejla a Jan Schulmeister), ale současně přivítala i výrazné osobnosti, jež se dokázaly umělecky prosadit i za hranicemi naší země. K takovým patřila jedna z nejosobitějších českých hudebnic, mezinárodně respektovaná královna české avantgardy Iva Bittová, světově uznávaný dirigent Tomáš Netopil nebo fenomenální kytarový mág Rudy Linka, který společně se svým americkým triem přivezl do Zlína prvotřídní jazz světového formátu.

 

Kromě hudby vážné, lidové nebo jazzové nechyběla na Harmonii Moraviae ani hudba filmová. Tu reprezentoval unikátní projekt Sinfonia Fišeriana, jenž byl jedinečným spojením světových melodií stříbrného plátna s filmovou a televizní tvorbou skladatele Luboše Fišera. V neposlední řadě nelze opomenout ani českou a světovou hudbu vokální, která v rámci festivalu zněla v podání reprezentativního jihokorejského sboru Jeonju Civic Chorale a pozoruhodného Dívčího pěveckého sboru Střední pedagogické školy Kroměříž.

 

21. ročník festivalu Harmonia Moraviae uvedl koncerty mimořádně vysokých uměleckých kvalit s vynikajícími dirigenty, předními interprety a hudebními soubory. Jeho nadcházející 22. edice se uskuteční v příštím roce v tradičním podzimním termínu a bude zlínským vyvrcholením celorepublikových oslav Roku české hudby.