B

Čt, 14. 1. 2021, 19:00 hod.

B3 SMRTIHLAV PREMIÉRA - náhradní termín v jednání

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

Koncert je odložen z důvodu protipandemických opatření. O novém termínu vás budeme brzy informovat.

Vstupenky a rezervace zůstávají v platnosti.

 

LUKÁŠ SOMMER - SVĚTOVÁ PREMIÉRA
Smrtihlav 2020, symfonická báseň na povídku Edgara Allana Poea
CAMILLE SAINT-SAËNS
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a moll, op. 33
GEORGES BIZET
Symfonie C dur

 

MEE-HAE RYO, violoncello

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent


V pořadí třetí koncert abonentní řady B přinese kompozici současného mladého českého skladatele Lukáše Sommera nazvanou Smrtihlav 2020, jež byla inspirována stejnojmennou povídkou anglického romantického básníka a prozaika Edgara Allana Poea. Kompozice byla vytvořena na objednávku Filharmonie Bohuslava Martinů, která provede dílo ve světové premiéře.

V následujícím průběhu zazní první violoncellový koncert Camilla Saint-Saënse, který skladatel vytvořil pro belgického violoncellistu a nástrojáře Augusta Tolbecqua. Koncert zachovávající standardní třívěté schéma doznal své výsledné podoby roku 1872 a svému autorovi zajistil první výraznější úspěch u hudební veřejnosti. Nutno dodat, že řada hudebních autorů považovala Saint--Saënsův opus za vůbec nejlepší violoncellový koncert, jaký byl kdy zkomponován. Za doprovodu zlínské fi lharmonie jej provede jihokorejská violoncellistka Mee-Hae Ryo, absolventka prestižní newyorské Juilliard School of Music.

Francouzský skladatel Georges Bizet sice proslul spíše svými hodnotnými operami, nicméně pozornost zaslouží i jeho ryze orchestrální tvorba. Autorova Symfonie C dur pochází z roku 1855, kdy ji tehdy sedmnáctiletý Bizet zkomponoval v rámci svého studia na Pařížské konzervatoři v průběhu jediného měsíce. Své premiéry se však dočkala až po dalších osmnácti letech od svého vzniku. Ačkoli se jedná o kompozici vyhotovenou mladým začínajícím skladatelem, lze hovořit o vyspělém díle jak po stránce melodické invence, tak i co do formové stavby.

Koncert bude řídit šéfdirigent zlínských filharmoniků Tomáš Brauner.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika