Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 4. 11. 2021, 19.00 hodin

A2 GLAZUNOV | PROKOFJEV | BORODIN

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

JAROSŁAW NADRZYCKI, housle
YURIY YANKO, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

(ALEXANDR GLAZUNOV)     MICHAIL IVANOVIČ GLINKA
(Orientální rapsodie, op. 29)     Ruslan a Ludmila, předehra k opeře
SERGEJ PROKOFJEV
Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll, op. 63
ALEXANDR BORODIN
Symfonie č. 2 h moll „Bohatýrská“


Program druhého koncertu zařazeného do abonentního cyklu A obstará tvorba tří ruských hudebních autorů, kteří jistou fázi svého profesního života spojili s hudebním prostředím města Petrohradu.

Nemoci se nevyhýbají ani muzikantům, a proto dochází ke změně programu koncertu. Místo Orientální rapsodie Alexandra Glazunova uslyšíte předehru k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky. Tato opera vznikla v Petrohradě, kde byla i premiérována, čímž koncert zachová původní dramaturgickou linku.

Sergej Prokofjev, někdejší student slavné petrohradské konzervatoře, zkomponoval svůj v pořadí druhý houslový koncert nedlouho po svém návratu z Paříže do rodného Sovětského svazu. Skladba původně vznikla z podnětu význačného francouzského houslového virtuosa Roberta Soëtense, který ji uvedl v premiéře v prosinci roku 1935. Zejména díky okouzlujícím melodiím se velmi brzy stala celosvětově jedním z nejoblíbenějších a nejhranějších opusů svého druhu. V rámci zlínského provedení se v pozici sólisty představí oceňovaný polský houslista Jarosław Nadrzycki, vítěz mnoha prestižních evropských interpretačních soutěží.

Druhá polovina koncertu nabídne Symfonii č. 2 dalšího petrohradského rodáka Alexandra Borodina, který ve městě na řece Něvě prožil podstatnou část svého života. Autor, jenž je mnohými pokládán za jednoho ze zakladatelů ruské symfonické tvorby, vytvářel svou druhou symfonii v průběhu let 1869–76. Přívlastek „Bohatýrská“ jí později dodal Vladimir Stasov, významný ruský umělecký kritik a Borodinův dlouholetý přítel. Není pak bez zajímavosti, že vůbec poprvé dílo zaznělo v Petrohradu v březnu roku 1877 pod taktovkou českého dirigenta Eduarda Nápravníka.

Orchestr zlínské filharmonie bude řídit ukrajinský dirigent Yuriy Yanko, který dlouhodobě spolupracuje s celou řadou význačných evropských symfonických těles.

 

 

Omlouváme se, ale z technických důvodů ve čtvrtek 4. 11. 2021 nebude možné se nechat otestovat u firmy Vaše laboratoře. Na místě si návštěvník koncertu může udělat samotest, který je v prodeji na pokladně FBM.  

 

Děkujeme, že jste všichni k sobě i k nám ohleduplní a dodržujete aktuální opatření.

 

OPATŘENÍ V RÁMCI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ:

Návštěvníci musí u vstupu spolu se vstupenkou předložit i potvrzení, že splňují jednu z následujících podmínek:
- 14 dní od dokončení očkování 
- potvrzení o prodělané nemoci - imunita platí 180 dní od potvrzení pozitivity
- potvrzení o negativním testu - antigenní test ne starší 24 hod nebo PCR test ne starší 72 hodin, u dětí do 12 let není testování požadováno

Při účasti na koncertě je návštěvník povinen zajistit ochranu dýchacích cest respirátorem.

Podmínky pořádání koncertu jsou řešeny v souladu s aktuálními nařízeními Vlády ČR.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika