Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 13. 1. 2022, 19.00 hodin

A3 STRAUSS | MAHLER

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

18.15 hodin Povídání o hudbě

 

KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ, soprán
JANA SIBERA, soprán
ROBERT KRUŽÍK, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

RICHARD STRAUSS
výběr z písní
GUSTAV MAHLER
Symfonie č. 4 G dur


Lednový koncert zařazený do abonentní řady A uvede skladby dvou velikánů hudby pozdního romantismu, Richarda Strausse a Gustava Mahlera.

Prvně jmenovaný se v různých životních fázích zabýval kompozicí mnoha forem – někdy jej fascinoval svět opery, jindy propadal vášni pro symfonickou báseň. Jedné hudební oblasti však Strauss věnoval pozornost po celý svůj život, a sice písním. Již v mládí našel velké zalíbení v jejich komponování a i na sklonku svého života se k této hudební formě navracel. Celkový počet Straussových písní tak přesahuje hranici 150. Skladatel je nezřídka vytvářel s ohledem na hlas své chotě Pauline, původně operní sopranistky, která po ukončení své operní kariéry pravidelně s písněmi svého manžela koncertně vystupovala. Jejich interpretace se vždy setkávala s velkou oblibou jak u diváků, tak samotných umělců, a to zejména díky působivé melodické linii a hluboké výrazovosti, která patří mezi jednu z jejích hlavních předností. Dodnes jsou proto písně Richarda Strausse přiřazovány k tomu nejlepšímu, co kdy skladatel vytvořil. Výběr ze Straussovy bohaté písňové tvorby provede za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů přední česká pěvkyně Kateřina Kněžíková.

Písně sehrály nemalou úlohu také v kompozičním vývoji Gustava Mahlera. Ostatně častokrát pronikly i do skladatelových symfonií, které jej později proslavily bezmála po celém světě. Mahler se nikdy nezdráhal využít ve svých symfoniích vokální prvek, stejně tak se nezřídka uchyloval k rozšiřování obvyklé formy či standardního nástrojového aparátu. Monumentalita a hudba vycházející z filozofických úvah a niterných potřeb se pak stala základním charakteristickým rysem Mahlerova hudebního jazyka. Skladatelova v pořadí čtvrtá symfonie komponovaná v hlavní tónině G dur se své podoby dočkala v roce 1900. Ve srovnání s předchozími Mahlerovými symfoniemi se „Čtvrtá“ jeví jako „nejklasičtější“, jak svou tradiční tak i poněkud skromnějším orchestrálním vybavením či svým celkovým rozsahem. Obvyklá délka provedení tohoto díla nepřesahuje jednu hodinu, což z něj činí jednu z Mahlerových nejkratších symfonií. Pěvecká složka však nechybí – objevuje se v závěrečné části symfonie v podobě písně „Das himmlische Leben“, která symbolizuje dětskou vizi nebe. Part zazní v podání sólistky Opery Národního divadla Jany Sibery, program celého koncertu bude řídit šéfdirigent zlínské filharmonie Robert Kružík.

 

Děkujeme, že jste všichni k sobě i k nám ohleduplní a dodržujete aktuální opatření. 

 

 

Informace pro majitele vstupenek

Od 22. 11. 2021 se mimořádným opatřením vlády mění podmínky, za jakých se mohou konat koncerty. Majitelům vstupenek a abonentek, kteří tyto podmínky nesplňují a nemohou se tedy koncertu účastnit, chceme vyjít vstříc.

Nabízíme možnost vyměnit si vstupenku či poměrnou část abonentky za poukaz ve stejné částce. Hotovost za vstupné nevracíme. Tento poukaz mohou posluchači využít na nákup vstupenek na koncerty Filharmonie Bohuslava Martinů do 30. 6. 2022.

Vstupenky můžete měnit na pokladně FBM, popřípadě se obraťte na naše pokladní prostřednictvím mailu či telefonu (pokladna@filharmonie-zlin.cz, 577 005 742, 605 110 343, 734 641 782).

Vstupenku lze vyměnit za poukaz pouze PŘED termínem koncertu, na který byla zakoupena.

 

 

OPATŘENÍ V RÁMCI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ:

Návštěvníci musí u vstupu spolu se vstupenkou předložit i potvrzení s QR kódem, že splňují jednu z následujících podmínek:

- 14 dní od dokončení očkování 
- potvrzení o prodělané nemoci - imunita platí 180 dní od potvrzení pozitivity

RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin bude možné doložit pouze u:
a) u osob do 18 let
b) u osob, které se nemohou podrobit očkování pro kontraindikaci
c) u osob očkovaných proti covidu-19, pokud
          - od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu neuplynula doba 14 dnů
          - v případě dvoudávkového schématu nebyla dosud podána druhá dávka očkovací látky a od aplikace první dávky očkovací látky neuplynula maximální doba stanovená pro aplikaci druhé dávky očkovací látky
          - od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu neuplynula doba 14 dnů

Děti do 12 let žádné potvrzení předkládat nemusí.

 

Při účasti na koncertě je návštěvník povinen zajistit ochranu dýchacích cest respirátorem.

 

Podmínky pořádání koncertu jsou řešeny v souladu s aktuálními nařízeními Vlády ČR.

 

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika