Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 18. 11. 2021, 19.00 hodin

B2 MOZART | REQUIEM

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

PAVLA VYKOPALOVÁ, soprán
JARMILA BALÁŽOVÁ, alt
TOMÁŠ KOŘÍNEK, tenor
JAN ŠŤÁVA, bas
AKADEMICKÝ SBOR ŽEROTÍN
PAVEL KOŇÁREK, sbormistr
ROBERT KRUŽÍK, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

WOLFGANG AMADEUS MOZART
Symfonie č. 1 Es dur, K. 16
Requiem d moll, K. 626


V závěru roku 2021 si celý hudební svět připomene 230. výročí úmrtí jedné z nejgeniálnějších postav hudební historie, Wolfganga Amadea Mozarta.

Druhý abonentní koncert Filharmonie Bohuslava Martinů tak bude připomínkou mimořádného hudebního odkazu tohoto slavného salzburského rodáka. V jeho průběhu zazní jedna z Mozartových prvních závažnějších kompozic a v kontrastu k ní autorova vůbec poslední. Program tak bude krom jiného reflektovat skladatelův výjimečný talent i jeho mohutný kompoziční vývoj.

Večer otevře Symfonie Es dur nesoucí pořadové číslo 1, kterou Mozart zkompletoval roku 1764, tedy v pouhých osmi letech. Již v tom čase býval malý Wolfgang označován za zázračné dítě, jež svými interpretačními dovednostmi udivovalo bezmála celou Evropu. Jeho vůbec první symfonie vznikla v Londýně v průběhu velkého koncertního turné po západní Evropě, které podnikla rodina Mozartů v letech 1763–66. V žádném případě se však nejedná o infantilní dílko, které by si nezasloužilo pozornost. Ba naopak, je ojedinělým příspěvkem dokládajícím nespornou genialitu jejího autora, o čemž vypovídá skutečnost, že již v únoru roku 1765 se v Londýně dočkalo svého prvého veřejného uvedení. Symfonie je silně ovlivněna hudbou Wolfgangova otce Leopolda i hudebním jazykem Johanna Christiana Bacha, s nímž se Mozart seznámil při svém londýnském pobytu, aby jej na čas vyučoval v umění kompozice.

Vůbec poslední Mozartovo dílo, slavné Requiem d moll, zcela nepochybně patří k vrcholům Mozartovy tvorby. Původně jej autor komponoval na objednávku, nicméně postupně stále více poznával, že své Requiem píše především pro sebe. Kompozici se, jak známo, nepodařilo Mozartovi kompletně vyhotovit – zůstala nedokončena v osmém taktu části Lacrimosa při slovech „Homo reus“. Nesnadného úkolu dokončení Mozartova Requiem se nakonec ujal skladatelův žák František Xaver Süssmayer, díky jehož šetrné práci dnes může být tento velký vokálně-instrumentální opus provozován jako celek. Kompozice zazní za řízení šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Roberta Kružíka, sólové party budou svěřeny předním českým pěvcům, sborového partu se ujme Akademický sbor Žerotín pod vedením sbormistra Pavla Koňárka.

 

 

Děkujeme, že jste všichni k sobě i k nám ohleduplní a dodržujete aktuální opatření. 

 

OPATŘENÍ V RÁMCI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ:

Návštěvníci musí u vstupu spolu se vstupenkou předložit i potvrzení, že splňují jednu z následujících podmínek:

- 14 dní od dokončení očkování 
- potvrzení o prodělané nemoci - imunita platí 180 dní od potvrzení pozitivity
- potvrzení o negativním testu - antigenní test ne starší 24 hod nebo PCR test ne starší 72 hodin, u dětí do 12 let není testování požadováno

Při účasti na koncertě je návštěvník povinen zajistit ochranu dýchacích cest respirátorem.

Podmínky pořádání koncertu jsou řešeny v souladu s aktuálními nařízeními Vlády ČR.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika