Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 16. 12. 2021, 19.00 hodin

B3 SVÁROVSKÝ | (NEO)KLASIKOVÉ

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

PAVEL BŘEZÍK, viola
LEOŠ SVÁROVSKÝ, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

WOLFGANG AMADEUS MOZART
La clemenza di Tito, předehra k opeře
Symfonie č. 25 g moll, K. 183
BOHUSLAV MARTINŮ
Rhapsody-Concerto pro violu a orchestr, H. 337
SERGEJ PROKOFJEV
Symfonie č. 1 D dur, op. 25 „Klasická"


Konfrontace klasicismu a neoklasicismu je základním pojítkem prosincového koncertu, v jehož rámci se v pozici sólisty představí violista a člen Filharmonie Bohuslava Martinů Pavel Březík.

Mozartova dvouaktová opera La clemenza di Tito (Velkorysost Titova), vznikla přesně před 230 lety na objednávku českých stavů a následně byla provedena u příležitosti korunovace císaře Leopolda II. českým králem. Premiéra dramatického hudebního příběhu z dob římské říše komponovaného původně na libreto Pietra Metastasia se uskutečnila 6. září 1791 v pražském Nosticově divadle takřka bezprostředně po zmíněné Leopoldově korunovaci. V porovnání s triumfálním pražským úspěchem Mozartova Dona Giovanniho se však Titovi dostalo pouze chladného přijetí. Mozart, zklamaný z vlažných reakcí publika, po týdnu Prahu opustil a už se do ní nikdy nevrátil. Nedlouho nato totiž zemřel.

O takřka osmnáct let dříve zhotovil Mozart v rodném Salzburku svoji symfonii s pořadovým číslem 25. Právě toto dílo komponované v hlavní tónině g moll může být v jistém smyslu vnímáno jako určitý mezník ve skladatelově hudební tvorbě, neboť bývá mnohými považováno za Mozartovu vůbec první „tragickou“ symfonii. Autor ji vytvořil pod vlivem hnutí Sturm und Drang, což dokládá zejména užití mollové tóniny, dramatických emočních extrémů či prudkých změn tempa, dynamiky i dalších hudebních výrazových prostředků.

Rhapsody-Concerto pro violu a orchestr Bohuslava Martinů vznikla roku 1952 na zakázku maďarsko-amerického dirigenta Georga Szella a houslisty, potažmo violisty, Jaschy Veissiho. Práce na této fantazijní dvouvěté kompozici šla Martinů doslova od ruky, neboť kompletní dílo skladatel vyhotovil za pouhý měsíc. Jeho první uvedení se konalo v únoru roku 1953 v clevelandské Severance Hall v podání zmíněného Veissiho, který zároveň získal tříletá exkluzivní práva na provádění tohoto díla. Po vypršení této doby se Rhapsody-Concerto stala jedním z nejčastěji prováděných violových koncertů 20. století a směle se řadí po bok ostatních velkých skladeb svého druhu.

Na závěr koncertu provede Filharmonie Bohuslava Martinů první symfonii Sergeje Prokofjeva zkomponovanou roku 1917. Skladba byla zamýšlena jako moderní reinterpretace klasicistního stylu Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta, a z tohoto důvodu ji později skladatel opatřil názvem „Klasická“. Dodnes pak zůstává jedním z posluchačsky nejoblíbenějších děl svého autora.

 

Děkujeme, že jste všichni k sobě i k nám ohleduplní a dodržujete aktuální opatření. 

 

Informace pro majitele vstupenek

Od 22. 11. 2021 se mimořádným opatřením vlády mění podmínky, za jakých se mohou konat koncerty. Majitelům vstupenek a abonentek, kteří tyto podmínky nesplňují a nemohou se tedy koncertu účastnit, chceme vyjít vstříc.

Nabízíme možnost vyměnit si vstupenku či poměrnou část abonentky za poukaz ve stejné částce. Hotovost za vstupné nevracíme. Tento poukaz mohou posluchači využít na nákup vstupenek na koncerty Filharmonie Bohuslava Martinů do 30. 6. 2022.

Vstupenky můžete měnit na pokladně FBM, popřípadě se obraťte na naše pokladní prostřednictvím mailu či telefonu (pokladna@filharmonie-zlin.cz, 577 005 742, 605 110 343, 734 641 782).

Vstupenku lze vyměnit za poukaz pouze PŘED termínem koncertu, na který byla zakoupena.

 

 

OPATŘENÍ V RÁMCI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ:

 

Návštěvníci musí u vstupu spolu se vstupenkou předložit i potvrzení, že splňují jednu z následujících podmínek:

- 14 dní od dokončení očkování 
- potvrzení o prodělané nemoci - imunita platí 180 dní od potvrzení pozitivity

RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin bude možné doložit pouze u:
a) u osob do 18 let
b) u osob, které se nemohou podrobit očkování pro kontraindikaci
c) u osob očkovaných proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), neuplynulo 14 dní

Děti do 12 let žádné potvrzení předkládat nemusí.

 

Při účasti na koncertě je návštěvník povinen zajistit ochranu dýchacích cest respirátorem.

 

Podmínky pořádání koncertu jsou řešeny v souladu s aktuálními nařízeními Vlády ČR.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika