B

Čt, 17. 2. 2022, 19.00 hodin

C4 FRIGO NA MAŠINĚ - náhradní termín za 21. 1. 2021

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  

ROBERT ISRAEL, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

Frigo na mašině (The General, 1926)
Scénář a režie: BUSTER KEATON a CLYDE BRUCKMAN
V hlavní roli: BUSTER KEATON
Hudba: ROBERT ISRAEL


Již od samotných počátků kinematografie bývala hudba její nedílnou součástí.

Dokonce vůbec první veřejné uvedení krátkých filmů bratří Augusta a Louise Lumierů, které se konalo koncem prosince roku 1895 v pařížském Café Grand, doprovázela hudba. Nejinak tomu bylo i v éře němého filmu, jehož zlatá éra nastala v průběhu 20. let minulého století.

Němý film ve skutečnosti nikdy nebyl zcela němý, neboť právě hudba vždy doprovázela jednotlivá promítání, a dokreslovala tak atmosféru děje odehrávajícího se na plátně. Hudební složku zpravidla obstarával gramofon, případně pianista, jehož hra bývala mnohdy založena na momentální improvizaci. Uvedení téhož filmu tak zpravidla mívalo pokaždé jiný hudební podkres.

Poněkud jiné podmínky panovaly v movitějších kinosálech, které si mohly dovolit angažovat kompletní živý orchestr.

V roce, kdy bratři Lumierové předvedli zvídavému pařížskému publiku své pohyblivé obrazy, se v americkém státě Kansas narodil Buster Keaton, později filmový komik a režisér a vedle Charlieho Chaplina a Harolda Lloyda jedna z nejslavnějších postav němého filmu všech dob. Keaton se v průběhu své profesionální kariéry spolupodílel na realizaci více než sta nejrůznějších grotesek, přičemž k těm zdaleka nejhodnotnějším patří desetidílná série celovečerních filmů z let 1923–27. Do tohoto období pak krom jiného spadá film Frigo na mašině (v originále The General), v němž Buster Keaton exceluje v hlavní roli akrobatického komika, jemuž zdatně sekunduje parní lokomotiva. Stojí za zmínku, že tento snímek byl prestižním časopisem Premiere vybrán do kategorie padesáti nejlepších komedií všech dob.

Čtvrtý abonentní koncert řady C nabídne promítání filmu Frigo na mašině, které bude doprovázeno živou hudbou v podání zlínských filharmoniků.

Provedení bude řídit americký dirigent Robert Israel, jenž je zároveň tvůrcem hudby k této slavné americké grotesce.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika