Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

17. 2. 2023

SVĚTOVÁ PREMIÉRA SKLADBY ONDŘEJE BROUSKA

SVĚTOVÁ PREMIÉRA SKLADBY ONDŘEJE BROUSKA

Filharmonie Bohuslava Martinů pravidelně oslovuje mladé české skladatele se žádostí o skladbu napsanou přímo pro tento orchestr. V roce 2019 si tedy mohli posluchači FBM vyslechnout Zlínské linie Petra Wajsara, další rok symfonický obraz Jana Kučery O mnohosti světů obydlených, rok nato symfonickou báseň Smrtihlav Lukáše Sommera a naposledy kompozici Slunovrat Jana Ryanta Dřízhala.

Pro aktuální sezonu oslovili dramaturg Tomáš Koutný a šéfdirigent Robert Kružík pražského skladatele, hudebníka a režiséra Ondřeje Brouska.

„Protože je skladba věnována Filharmonii Bohuslava Martinů, náleží ji téma přímo spjaté s tímto tělesem. Baťovské motto ‚Pohyb je život‘ (Motus Vita) je všeříkající a rok 1946 je zásadním nejen v kontextu širšího světa po II. světové válce, ale především pro (toho času) Symfonický orchestr národního podniku Baťa. Paradoxy této doby a rozporuplnost nálad – úleva i utrápení, motivace i strnulost, láska a nenávist, žití a umírání – byly málokdy ve 20. století tak transparentní. Ve znovuobnovení společnosti vidím jistou paralelu s uměleckým dílem, na kterém se podílí mnoho lidí, třeba i s koncertem symfonického orchestru. Je to věc společná, kde je jedinec důležitou součástí celku.“       Ondřej Brousek

Vstupenky na koncert 23. února 2023 s názvem Světová premiéra jsou stále v prodeji.