Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 13. 10. 2022, 19:00 hod.

B1 KARNEVAL ZVÍŘAT

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Daniel WIESNER klavír
Miroslav SEKERA klavír
František MACEK dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Albert ROUSSEL
Pavoučí hostina, koncertní provedení baletu-pantomimy, op. 17
Ralph VAUGHAN WILLIAMS
Vosy, předehra
Camille SAINT-SAËNS
Karneval zvířat pro dva klavíry a orchestr

18.15 hodin Povídání o hudbě


Společným tématem úvodního koncertu abonentní řady B bude svět zvířat a inspirace zvířectvem v hudbě přelom u 19. a 20. století. Na pódiu Kongresového centra se vedle orchestru zlínských filharmoniků představí přední klavíristé Daniel Wiesner a Miroslav Sekera, celý program bude řídit dirigent František Macek.

Roku 1912 zkomponoval pařížský skladatel Albert Roussel balet-pantomimu, v níž pomocí hudby a tance zobrazil běžný den v říši hmyzu. Jevištní dílo dostalo název Pavoučí hostina a předkládá příběh vyhladovělého pavouka, kterak láká do svých lepkavých sítí kudlanku, jepici, mravence, motýla či chrobáka. Rousselova kompozice, jež vyniká mimo jiné nevšední orchestrací, zazní v podání Filharmonie Bohuslava Martinů na úvod koncertu, a sice v koncertním provedení.

V následujícím pořadu zazní Vosy, orchestrální předehra Ralpha Vaughana Williamse k scénické hudbě k stejnojmennému Aristofanově dramatu, kterou skladatel vyhotovil roku 1909. Přibližně desetiminutová ouvertura není doslovným hudebním popisem zmíněného okřídleného bodavého hmyzu, vyjma několika úvodních taktů imitujících bzučení vosího hnízda. U publika však získala na velké oblibě, a nezřídka se proto objevuje na koncertních programech světových symfonických orchestrů.

Koncert uzavře Karneval zvířat Camilla Saint-Saënse, slavné dílo, které jeho autor opatřil podtitulem Velká zoologická fantazie. Skladatel jej původně zkomponoval pro pobavení svých nejbližších přátel a když byl později požádán o jeho veřejné provedení, razantně tuto myšlenku odmítl. Obával se totiž, že by si tím pokazil svoji reputaci. Svolil však, aby byla tato čtrnáctidílná suita vydána po jeho smrti. Tak se také stalo a dnes Karneval zvířat patří paradoxně k nejznámějším Saint-Saënsovým kompozicím, jež oslovují posluchače napříč generacemi.

   

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika