Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

St, 22. 3. 2023, 19:00 hod.

B6 FIALA / 80

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Kristina FIALOVÁ viola
Jana SIBERA soprán
Lukáš BAŘÁK baryton
Český filharmonický sbor Brno, Petr FIALA sbormistr
Robert KRUŽÍK dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Johannes BRAHMS
Schicksalslied, op. 54
Petr FIALA
Stabat mater     SVĚTOVÁ PREMIÉRA
Antonín DVOŘÁK
Te Deum, op. 103


V březnu roku 2023 oslaví významné životní jubileum profesor Petr Fiala, krom jiného zakladatel, ředitel a sbormistr Českého filharmonického sboru Brno, jednoho z nejvýznamnějších evropských sborových těles. Koncert tak bude primárně poctou tomuto mimořádnému umělci, jenž se právoplatně řadí k nejvýraznějším postavám současné sborové scény.

Pořad zahájí Schicksalslied (Píseň osudu) pro sbor a orchestr Johannesa Brahmse, hudební přepis básně německého poety Friedricha Hölderlina, již mnozí přiřazují k tomu nejlepšímu, co skladatel v oblasti sborové tvorby vy tvořil. Brahms začal na tomto opusu pracovat roku 1868, avšak patrně kvůli své pověstné nerozhodnosti se mu podařilo dílo dokončit až o tři léta později.

Následovat bude jubilantovo Stabat mater, velká vokálně-instrumentální kompozice pro violu sólo, smíšený sbor a orchestr, jejíž vznik se datuje do roku 2017. Autor dílo věnoval někdejšímu šéfdirigentovi a hudebnímu řediteli České filharmonie Jiřímu Bělohlávkovi; prvé provedení skladby se mělo původně uskutečnit v předloňském roce společně s Jakubem Hrůšou a Bamberskými symfoniky, avšak z důvodu protikoronavirových restrikcí došlo k jeho odložení. Stabat mater Petra Fialy tak zazní ve světové premiéře až nyní ve Zlíně.

Také závěrečná skladba večera bude vokálně-instrumentálního charakteru. Slavné Te Deum Antonína Dvořáka komponované pro sólový soprán a baryton, smíšený sbor a orchestr vznikl o na základě objednávky tehdejší ředitelky newyorské konzervatoře Jeanette Thurber. Dílo mělo být oslavnou kantátou realizovanou roku 1892 u příležitosti 400. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem a zároveň opusem, jímž by se Dvořák uvedl na americkém kontinentu na začátek svého tamějšího působení. Sólových partů se zhostí sopranistka Jana Sibera a barytonista Lukáš Bařák, orchestr Filharmonie Bohuslava Martinů bude řídit Robert Kružík.

 

Koncert bude snímán mikrofony Českého rozhlasu.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika