Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Ne, 4. 12. 2022, 15:30 hodin

D1 BYLINKY & ADVENT

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

HELENA ČERMÁKOVÁ, PETRA a RADOVAN KRÁLOVI, recitátoři
Dětské pěvecké sbory MOTÝLI Šumperk a LOUČŇÁČEK
HELENA STOJANÍKOVÁ a PETR LUKÁŠ, sbormistři
JAKUB KLECKER, dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

 

Josef FOJTA & Emanuel MÍŠEK
BYLINKY - PÍSNIČKY Z HRNEČKU
Suita pro sóla, dětský sbor, komorní orchestr a recitátora
SVĚTLO VE TMĚ SVÍTÍ
Pohádkový průvodce adventem pro sóla, dětský sbor, komorní orchestr a recitátory

 


Bylinky. Svým způsobem jsou jako lidé; každá má svou vůni a svůj příběh. V literárně-hudebním pásmu Bylinky, písničky z hrnečku k nim můžete „přivonět", poznat jejich moc, a dokonce s nimi prožít nejedno dobrodružství. Čmelák, první hmyzí kosmonaut, přistane na měsíčku lékařském, což je malý krok pro čmeláka, ale velký krok pro hmyz. S pampeliškou můžete být svědky srážky komára s autem, s kopřivou dvoudomou zase zažijete i chvilku napětí, když se v písničce objeví sám hrabě Drákula. Těšit se můžete i na mnicha Serafima, který svou zálibu v „silných" nápojích léčí pomocí jitrocele. Budete překvapení s kolika dalšími postavičkami a bylinkami se setkáte a seznámíte.

Světlo ve tmě svítí je příběhem děvčátka, otloukánka, a malé hvězdičky, kterou velké hvězdy shodí z nebe na zem. Hvězdičku v zahrádce najde naše holčička a společně projdou ve společnosti dětí z vesnice Adventem. Jednou se hvězdička schová v rorátní lucerničce, jednou ve světle s více na adventním věnci, jednou na čele anděla během mikulášské obchůzky. Setkání s lidmi a přátelství s děvčetem hvězdičku promění. A promění i holčičku. Tak jako má nás proměnit Advent. A toto setkání s člověkem vrátí hvězdu o Svatvečeru na nebe. A člověka Bohu a sobě. Vánoce mohou začít.

Písňový cyklus přivádí posluchače v nespecifikované – spíše však historizující – době na vesnici, kde místní děti v pseudolidových a lidových opusech prožívají adventní putování k jeslím. Pásmo se vyznačuje prolínáním lidové zemitosti s duchovními principy přípravy na příchod Spasitele. Spontánní dětská hra v kombinaci s lidovými zvyky a duchovními principy přípravy na Vánoce mají napětím mezi duchovním a profánním světem potenciál promlouvat i k současnému člověku.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika