Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 21. 12. 2023, 19.00 hodin

VÁNOČNÍ KONCERT

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

VERONIKA ROVNÁ soprán
DOMINIKA ŠKRABALOVÁ alt
TADEÁŠ HOZA tenor
FRANTIŠEK ZAHRADNÍČEK bas
ČESKÝ AKADEMICKÝ SBOR BRNO, MICHAL VAJDA sbormistr
ROBERT KRUŽÍK dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

JOHANN SEBASTIAN BACH
Orchestrální suita č. 3 D dur, BWV 1068
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Exsultate, jubilate. Moteto, K. 165
JAKUB JAN RYBA
Česká mše vánoční

 

Koncert je na webu téměř vyprodán, na pokladně FBM jsou ale stále v prodeji přístavky. 

 


Co by to bylo za Vánoce bez legendární České mše vánoční Jakuba Jana Ryby! Hudební dílo, které před více než dvěma sty lety poprvé zaznělo na kůru rožmitálského kostela, bývá každoročním vrcholem Vánočního koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů, a nejinak tomu bude i letos.

Církev i odborná kritika po více než dvě staletí soustavně negativně hodnotila Rybovu Českou mši vánoční pro její neliturgičnost, přílišnou lidovost, jednoduchost, až prostotu, avšak zároveň dodávala, že se jedná o naprosto výjimečný cyklus prokazující vysokou uměleckou vyspělost jejího autora. Doklad vypovídající o značné oblibě tohoto díla mezi prostým lidem a zároveň o kritice její neliturgičnosti ostatně přináší kupříkladu klatovský opis mše z roku 1864. V něm stojí zajímavá poznámka neznámého církevního hodnostáře hodnotícího „Rybovku" následujícími slovy: „Slátanina tato, kteráž za bezpříkladnou urážku církevní hudby považována býti musí, jest po dlouhá léta okrasou Narození Páně v Klatovech, a běda řediteli kůru, kdyby kocovina tato neprovozovala se aspoň dvakrát o Vánocích...". Inu, Česká mše vánoční bývala katolické církvi častokrát doslova trnem v oku, přesto si ji prostí lidé v době vánoční dokázali vždy vyžádat. Dnes se tak jedná o bezpochyby ikonické hudební dílo, které je s českými Vánocemi již neodmyslitelně spjato.

Zlínský symfonický orchestr vůbec poprvé provedl oblíbenou Rybovu mši koncem prosince roku 1970 v bývalém Domě umění, a od té doby dílo zaznívá v podání zlínských filharmoniků takřka každoročně. Předvánoční uvádění České mše vánoční se tak ve Zlíně stalo bez nadsázky tradicí.

Nenechte si ujít jedinečný večer s populární „Rybovkou", která bezpochyby navodí tu pravou předvánoční atmosféru.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika