Čt, 7. 9. 2023, 19.00 hod.

OPE(R)N AIR

Místo konání: 14/15 BAŤŮV INSTITUT, platforma  |  Vstupné: 500,- 400,-

Slavné operní předehry, árie a dueta Rossini, Puccini, Verdi, Delibes a další

Lada Bočková, soprán

Arnheiður Eiríksdóttir, mezzosoprán

Rastislav Štúr, dirigent

Filharmonie Bohuslava Martinů

Gioacchino Rossini: La gazza ladra: Overture

Wolfgang Amadeus Mozart: Le nozze di Figaro: Aprite, presto, aprite! (duetto Susanna e Cherubino)

Gioacchino Rossini: Il barbiere di Sviglia: Una voce poco fa (cavatina Rosina)

Giuseppe Verdi: Un ballo in maschera: Saper vorreste (canzone Oscar)

Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte: Prendero quel brunettino (duetto Fiordiligi e Dorabella)

Jacques Offenbach: La Belle Hélène: Overture

Camille Saint-Saëns: Samson et Dalila: Mon coeur s'ouvre à ta voix (aria Dalila)

Charles Gounod: Roméo et Juliette: Je veux vivre (arietta Juliette)

Jacques Offenbach: Les Contes d'Hoffmann: Barcarolle (duetto Giulietta e Nicklausse)

Giuseppe Verdi: Un giorno di regno, ossia il finto Stanislao: Overture

Luigi Arditi: Il bacio

Johann Strauß II: Die Fledermaus: Ich lade gern mir Gäste ein (couplet Prince Orlofsky)

Léo Delibes: Lakmé: Duo des fleurs Sous le dôme épais (duetto Lakmé e Mallika)

Zářijový Ope(R)n Air koncert Filharmonie Bohuslava Martinů se (jak jeho název předestírá) ponese ve znamení opery – na vlnách slavných i méně známých operních předeher, árií a duetů z dílny skladatelských géniů Rossiniho, Verdiho, Gounoda, Offenbacha a dalších. Podmanivé melodie operního světa zazní pod širým nebem v podání orchestru zlínské filharmonie řízené slovenským dirigentem Rastislavem Štúrem, sólových partů se zhostí dvě mladé mimořádně talentované pěvkyně – Lada Bočková a Arnheiður Eiríksdóttir.

LADA BOČKOVÁ

„Je skvělá, je to živel, je to skutečná umělkyně, můžete na ni být hrdí!” Tato slova pronesl v roce 2019 slavný tenorista Plácido Domingo poté, co jej v rámci prominentní pěvecké soutěže Operalia doslova okouzlila původem brněnská sopranistka Lada Bočková.Někdejší absolventka Konzervatoře Brno a JAMU je od září 2020 členkou operního souboru Theater Bonn, kde s velkými úspěchy provedla již řadu operních rolí (La Calisto, Gretel, Laudine, Clorinda a mnoho dalších). Mimo svou domovskou scénu hostuje např. v Aalto Theater Essen, Státní opeře Praha nebo v Národním divadle moravskoslezském a v rámci koncertní činnosti vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry. Lada Bočková se nedávno objevila také na stříbrném plátně, a sice v americkému superhero filmu The Crow (režie Rupert Sanders) a v dánském celovečerním filmu Ehrengard (Bille August), v obou případech v rolích operní zpěvačky.

ARNHEIÐUR EIRÍKSDÓTTIR

Islandská mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir vystudovala zpěv na konzervatoři v Reykjavíku a poté pokračovala na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. Ještě během studií se představila jako Cherubín, Meg Page (Verdi: Falstaff) a Andronico (Händel: Tamerlán) v zámeckém divadle ve vídeňském Schönbrunnu, jako Dorabella v Daegu Opera House v Jižní Koreji a jako Jeníček (Humperdinck: Perníková chaloupka) v Islandské opeře. Od sezony 2020–21 je sólistkou Opery Národního divadla v Praze, v loňském roce jí byla udělena Cena ředitele Národního divadla pro umělce do 35 let. Díky jedinečným pěveckým kvalitám se jí zaslouženě dostává nadšených ovací publika a pochvalných recenzí; po mimořádném provedení role Octaviana v inscenaci Straussovy opery Růžový kavalír si „Adda“ dokonce vysloužila nominaci na Cenu divadelní kritiky za rok 2022.

Předprodej od 1.6.2023 na recepcích 14/15 BAŤOVA INSTITUTU a na pokladně Filharmonie Bohuslava Martinů.

V případě nepřízně počasí bude akce přesunuta do Kongresového centra Zlín.

Akce je realizována s finanční podporou statutárního města Zlína.

14/15 BAŤŮV INSTITUT, platforma