Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 3. 10. 2024, 19.00 hodin

A1 SYMFONICKÉ VARIACE

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Petr Nouzovský violoncello
Tomáš Brauner dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů 

Antonín Dvořák
Koncert h moll pro violoncello a orchestr op.104

Bohuslav Martinů
Předehra pro orchestr, H. 345

Antonín Dvořák
Symfonické variace op.78


Nahoře huhňá a dole brumlá,“ prohlásil kdysi Antonín Dvořák na adresu violoncella. Z těchto slov je patrné, že skladatel tomuto nástroji zprvu neprojevoval přílišnou náklonnost, nicméně svůj poněkud rezervovaný pohled na violoncello naštěstí v průběhu svého života přehodnotil. To dokládá vznik dvojice jeho violoncellových koncertů, z nichž ten novější z roku 1895 je díky mimořádnému hudebnímu zpracování považován za vůbec nejkvalitnější sólový koncert, jaký kdy byl pro tento nástroj s bohatým a vřelým zvukem zkomponován. Dílo vzniklo na americkém kontinentu, není však oslavným ohňostrojem, z něhož by vyzařoval bezbřehý optimismus či snad exploze radosti. Jedná se o hudební vyprávění spíše intimního, melancholického charakteru, o kompozici odrážející mimo jiné Dvořákův stesk po domově, který skladatel v posledních letech svého pobytu v Americe pociťoval.

Druhou polovinu večera otevře Předehra pro orchestr z roku 1953, kterou její autor Bohuslav Martinů zkomponoval během pěti dnů v rámci pobytu ve svém oblíbeném Nice na francouzské riviéře. Svěží opus je koncipován ve formě koncertní ouvertury v neoklasicistním stylu, v níž Martinů uplatnil svou oblíbenou barokní techniku concerta grossa.

Závěrečná část koncertu bude věnována Symfonickým variacím na původní melodii Antonína Dvořáka, kterou skladatel vytvořil jako hudební doprovod k veršům básně Já jsem huslař přeubohý ze sbírky Adolfa Heyduka. Původně byla tato melodie koncipována jako píseň pro mužský sbor, avšak o několik let později ji Dvořák přepracoval do čistě symfonické podoby. V této formě sestává z tématu a následně souboru 27 krátkých variací, závěr tvoří efektní fuga, která se ke konci promění v bujarou českou polku. Stojí za zmínku, že vídeňské provedení tohoto díla roku 1877 si nenechal ujít ani uznávaný Johannes Brahms, který vyzdvihl Dvořákův mistrovský způsob zpracování variací a který po koncertě projevil své uznání tím, že Dvořákovi daroval „překrásnou špičku na doutníky.“

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika