Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 26. 9. 2024, 19.00 hodin

B1 SVATÝ VÁCLAVE!

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

18.15 hodin, Povídání o hudbě

Roman Hoza baryton
Český akademický sbor Brno
Robert Kružík dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Josef Suk
Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a
Antonín Dvořák
Biblické písně, op.99
Bohuslav Martinů
Česká rapsodie, kantáta pro baryton, smíšený sbor a orchestr s varhanami, H. 118


„Svatý Václave, nedej zahynout nám, ni budoucím...“ 

V průběhu oslav Roku české hudby a v blízkosti Dne české státnosti uvede Filharmonie Bohuslava Martinů program, v němž zazní dvě odlišná zhudebnění středověkého svatováclavského chorálu dvěma různými českými autory. 

Úvodní Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave, jehož prostřednictvím se mnozí s nadějí obraceli k patronovi české země o pomoc a ochranu, zkomponoval Josef Suk v průběhu roku 1914. Tento přibližně sedmiminutový kus vytvořil v době, kdy působil jako druhý houslista v prominentním Českém kvartetu – ostatně původně byla Meditace určena právě pro toto komorní těleso. Její premiéra se uskutečnila hned koncem září roku 1914, verzi pro smyčcový orchestr, která v rámci tohoto koncertu zazní v podání Filharmonie Bohuslava Martinů, poprvé publikum vyslechlo o dva měsíce později.

Následující cyklus Biblických písní komponovaných na text Bible kralické je mnohými považován za vůbec nejzdařilejší Dvořákův výtvor v oblasti písňové tvorby. Vznikl v březnu roku 1894 v průběhu skladatelova pobytu v New Yorku. Nejedná se ovšem o opus, který by Dvořák zhotovil na objednávku, ba naopak, vznikl spontánně ze skladatelovy subjektivní potřeby. Ostatně, prověřené hodnoty katolické víry, s níž byl Dvořák spojen již od raného dětství, stejně jako ryzí, hluboká a neokázalá zbožnost, se nezřídka promítly i do jeho hudební tvorby. Vysoce závažný duchovní obsah a hluboce intimní charakter Biblických písní je pak zářným příkladem Dvořákovy upřímné lásky k Bohu. Pozoruhodný desetidílný vokálně-instrumentální cyklus zazní v podání barytonisty Romana Hozy za doprovodu zlínských filharmoniků.

Koncert vyvrcholí provedením České rapsodie pro baryton, smíšený sbor a orchestr s varhanami Bohuslava Martinů, která při této příležitosti zazní ve Zlíně vůbec poprvé. Na realizaci této kantáty vytvořené roku 1918 se bude podílet orchestr Filharmonie Bohuslava Martinů společně se sólistou večera a Českým akademickým sborem Brno.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika