Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 30. 1. 2025, 19.00 hodin

B4 DIALOG V ČASE

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

Vilém Vlček violoncello
Maurice Cohn dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Dmitrij Šostakovič
Slavnostní předehra A dur, op. 96
Petr Iljič Čajkovskij
Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr, op. 33
Ottorino Respighi
Gli uccelli, suita pro komorní orchestr
Igor Stravinskij
Pták ohnivák, suita z baletu, verze 1919


Koncem ledna zavítá do Zlína americký dirigent Maurice Cohn, aby společně se zlínskými filharmoniky realizoval pestrý program sestavený z děl tří předních ruských skladatelů a jednoho italského hudebního malíře. Sólistou večera bude violoncellista Vilém Vlček, mimo jiné vítěz prestižní Mezinárodní soutěže Krzysztofa Pendereckého a laureát Ceny Jiřího Bělohlávka udělované mladým českým umělcům do třiceti let věku, kteří dosáhli ve svém oboru mimořádných úspěchů.

Večer zahájí předehra Dmitrije Šostakoviče, která vyniká svou živelností, energií a slavnostní atmosférou. Bryskní skladba z roku 1954 plná silných rytmů, výrazných melodií a dramatických kontrastů se v minulosti nevyhnula zneužití ze strany některých politických režimů, dnes je však běžně uváděna na koncertních pódiích po celém světě. Následovat budou Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského. Tato kompozice vznikla z podnětu Wilhelma Fitzenhagena, violoncellisty a pedagoga Moskevské konzervatoře a zároveň Čajkovského blízkého přítele. Práci na tomto díle autor započal koncem roku 1876; nejprve vytvořil sólový part s doprovodem klavíru a poté tuto verzi předložil právě Fitzenhagenovi. Ten po jejím shlédnutí provedl několik drobných úprav a na základě svých interpretačních dovedností a zkušeností doporučil skladateli provést jisté korekce. Čajkovskij následně tento cyklus s hlavním tématem a sedmi (původně osmi) variacemi opatřil orchestrálním doprovodem, aby dílo mohlo v prosinci 1877 premiérově zaznít v plném lesku, a to v podání nikoho jiného než Wilhelma Fitzenhagena. 

Ke zkomponování suity pro komorní orchestr pojmenované Gli uccelli (Ptáci) přivedlo skladatele Ottorina Respighi studium barokní hudby. Pětidílná kompozice vychází ze skladeb starých mistrů Pasquiniho, de Gallota, Rameaua a van Eycka a zavádí posluchače do fascinujícího světa létajících opeřenců a jejich nezaměnitelných zvukových projevů.

Závěr večera bude sestávat z baletní hudby ze slavného Ptáka ohniváka Igora Stravinského. Balet na motivy ruské pohádky vznikl roku 1910 na objednávku proslulého impresária Sergeje Ďagileva; premiéra se uskutečnila v témže roce v Paříži a ihned zaznamenala pronikavý úspěch. Z jevištního díla kombinujícího osobitým způsobem impresionistické prvky s ruskou lidových tradicí pak Stravinskij roku 1911 vytvořil šestidílnou orchestrální suitu, kterou následně v letech 1919 a 1945 přepracoval.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika