Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 17. 10. 2019, 19:00 hod.

A1 VŮNĚ JIHU

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

POVÍDÁNÍ O HUDBĚ
18.15 hodin Malý sál

D. MILHAUD Vůl na střeše, op. 58, suita z baletu
B. MARTINŮ Koncert pro hoboj a malý orchestr, H.353
P. I. ČAJKOVSKIJ Italské capriccio, op. 45
P. I. ČAJKOVSKIJ Slavnostní předehra 1812, op. 49

VILÉM VEVERKA, hoboj
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
LEOŠ SVÁROVSKÝ, dirigent


Úvodní koncert této abonentní řady nabídne pestrý pořad, v němž se snoubí francouzská hravost s nespoutaným brazilským temperamentem, líbeznou italskou melodičností, ruskou majestátností i poctivým českým mistrovstvím. Jedno z nejpopulárnějších děl Dariuse Milhauda, balet Vůl na střeše, by rozhodně nevzniklo nebýt skladatelova více než ročního působení v Brazílii. Milhauda v této největší zemi jihoamerického kontinentu naprosto okouzlila atmosféra proslulého karnevalu v Riu de Janeiru, především pak pouliční všudypřítomná spleť energických melodií a nejrůznějších rytmů. Právě ony nezaměnitelné brazilské motivy jsou základní esencí celého opusu.

Hobojový koncert Bohuslava Martinů pro změnu provoňuje levandule – dílo totiž vzniklo v průběhu skladatelova pobytu v provensálském Nice, a to na přání tehdy mladého česko–australského hobojisty Jiřího Tancibudka. Skladba se brzy stala součástí repertoáru všech předních hobojistů, Viléma Veverku nevyjímaje. Italské capriccio Petra Iljiče Čajkovského již samotným názvem odkazuje na hudbu Apeninského poloostrova. Kompozice vznikla pod dojmem skladatelova výletu do Říma roku 1880, v rámci něhož Čajkovskij přivoněl k autentické italské lidové hudbě. Nepřekvapí tedy, že autor v tomto díle využil krom jiného také melodií, jež pochytil na římských ulicích. Pomyslná vůně střelného prachu pak doprovodí závěrečné monumentální Slavnostní symfonické dílo ruského skladatele (pro něž se spíše ujal název „Slavnostní předehra 1812“), které je velkolepou hudební oslavou vítězství carského Ruska ve válce nad napoleonskými vojsky.

Pořad bude proveden za řízení hlavního hostujícího dirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Leoše Svárovského.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika