Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 5. 12. 2019, 19:00 hod.

A3 FRANCOUZSKÉ IMPRESE

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

POVÍDÁNÍ O HUDBĚ
18.15 hodin Malý sál

 

SVĚTOVÁ PREMIÉRA
J. KUČERA O mnohosti světů obydlených, symfonický obraz
M. RAVEL Klavírní koncert pro levou ruku a orchestr D dur
A. HONEGGER Pacific 231, H.53
C. DEBUSSY Moře, L.109

IVO KAHÁNEK, klavír
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent


Francouzský program se špetkou českého koření nabídne v pořadí třetí koncert abonentní řady A. Jeho úvod obstará premiérové uvedení zcela nové kompozice pocházející z pera skladatele a zároveň klavíristy a dirigenta Jana Kučery. Hudební dílo tohoto rodáka ze západočeských Klatov vzniklo na objednávku Filharmonie Bohuslava Martinů a je věnováno právě zlínskému symfonickému orchestru.

Následující klavírní Koncert pro levou ruku a orchestr Maurice Ravela je svým zpracováním zajímavým příspěvkem do pokladnice světové hudby. Vznikl na popud rakouského koncertního pianisty Paula Wittgensteina, jenž v první světové válce přišel o svou pravou horní končetinu. Navzdory svému handicapu však Wittgenstein razantně odmítal vzdát se své doposud hvězdné kariéry profesionálního umělce, a proto oslovoval slavné skladatele s žádostí o zkomponování klavírních děl, která by mohla být provedena pouze pomocí pěti prstů. V pozici sólisty se představí někdejší absolutní vítěz Pražského jara Ivo Kahánek. Na rozdíl od Wittgensteina si Arthur Honegger mohl svobodně zvolit, kterou rukou zapíše do notové osnovy tóny své symfonické věty nazvané Pacific 231. Honegger byl vášnivým fanouškem železnice; uvedené dílo je proto hudebním znázorněním jízdy stejnojmenné parní lokomotivy, která svého času křížila území takřka celé Evropy.

Zatímco Honeggera fascinovaly vlakové soupravy, Claude Debussy měl již od dětství slabost pro moře. Není proto s podivem, že vlnami i mohutnými příboji se inspirovala celá řada jeho hudebních skladeb. Výjimku v tomto smyslu nepředstavuje ani skladatelova velkolepá třídílná skica nazvaná příznačně Moře, jež zazní na závěr celého večera.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika