B

Čt, 26. 9. 2019, 19:00 hod.

SLAVÍME S MARTINŮ

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 490,- 420,- 360,-

ZAHAJOVACÍ KONCERT FESTIVALU HM

B. MARTINŮ Half–time, H.142
A. DVOŘÁK Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104
L. JANÁČEK Sinfonietta

LEONARD ELSCHENBROICH, violoncello
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent


V průběhu koncertní sezony 2019–20 připomene Filharmonie Bohuslava Martinů několik stěžejních hudebních výročí. K těm nejvýznamnějším bude patřit 130. výročí narození a současně 60 let od úmrtí Bohuslava Martinů, tedy skladatele, jehož jméno již 30 let nese zlínský symfonický orchestr hrdě ve svém názvu. Právě na tuto osobnost, jež zásadním způsobem přispěla k formování české moderní hudby, bude cíleně zaměřen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae.

Autorem vůbec prvního opusu, jenž v rámci festivalu Harmonia Moraviae zazní, proto nemůže být nikdo jiný než právě Bohuslav Martinů. Svůj Half–time (Poločas) skladatel vytvořil v průběhu roku 1924, v době, kdy hojně „pendloval“ mezi rodnou Poličkou a Paříží.

V dalším průběhu koncert zachová českou linku. Znamenitý violoncellový koncert Antonína Dvořáka zkomponovaný pod opusovým číslem 104 patří bezesporu k nejvýraznějším počinům tohoto skladatele. V pozici sólisty se představí prominentní německý violoncellista Leonard Elschenbroich, který pravidelně spolupracuje s těmi nejvýznačnějšími světovými orchestry.

Závěr obstará Sinfonietta Leoše Janáčka, bryskní opus, jenž je úzce spjat se sokolským hnutím. Skladatel toto dílo, inspirované návštěvou promenádního koncertu vojenské hudby v Písku, komponoval pro VIII. všesokolský slet pořádaný v Praze roku 1926. Okamžitě po svém uvedení skladba zaznamenala pronikavý úspěch a zejména díky svému mimořádně efektnímu vyznění se postupně stala trvalou součástí repertoáru prakticky všech českých symfonických orchestrů.

Zahajovací koncert abonentní sezony 2019–20 bude řídit šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáš Brauner.

 

Hlavní partner koncertu:

 

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika