B

Čt, 8. 10. 2020, 19:00 hod.

A1 BEETHOVEN A SOUČASNÍCI

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 290,- 250,- 210,-

Koncert proběhne bez přestávky a možnosti občerstvení.

 

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Král Štěpán, předehra, op. 117
CARL MARIA VON WEBER
Koncert pro klarinet a orchestr č. 2 Es dur, op. 74
FRANZ SCHUBERT
Symfonie č. 4 c moll, D.417


JAN MACH, klarinet

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
JAKUB KLECKER, dirigent


V průběhu roku 2020 si celý kulturní svět připomíná 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, jedné z nejvýraznějších postav hudební historie. Úvodní abonentní koncert řady A proto přinese program sestavený z díla tohoto génia, jehož tvorba zásadně ovlivnila celé následující generace evropských skladatelů, i jeho dvou současníků.

Večer otevře Beethovenova předehra Král Štěpán, jež vznikla roku 1811 u příležitosti slavnostního otevření divadla v Pešti. Jak již samotný název naznačuje, dílo odkazuje na krále Štěpána I., zakladatele Uherského království. Není bez zajímavosti, že jej autor vyhotovil během svého prvního lázeňského pobytu v severočeských Teplicích.

Ve stejném roce jako Beethovenův Král Štěpán doznala výsledné podoby dvojice koncertů pro klarinet s doprovodem orchestru skladatele Carla Marii von Webera. Oba koncerty se velmi záhy prosadily na světová pódia a dodnes patří k základnímu repertoáru většiny klarinetistů. V pořadí druhý z nich, komponovaný v hlavní tónině Es dur, zazní v podání Jana Macha, člena České filharmonie a laureáta mnoha interpretačních soutěží.
Závěr večera obstará čtvrtá symfonie Beethovenova celoživotního obdivovatele Franze Schuberta, kterou vídeňský rodák zkomponoval již jako devatenáctiletý. Veřejného provedení této kompozice, již Schubert později opatřil podtitulem „Tragická", se však její autor nedočkal. Vůbec poprvé totiž kompletně zazněla až po více než dvaceti letech od skladatelova úmrtí.

Program bude uveden za řízení současného šéfdirigenta Moravské filharmonie Olomouc Jakuba Kleckera.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika