Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 24. 9. 2020, 19:00 hod.

ŠPAČEK & FBM

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  |  Vstupné: 490,- 420,- 360,-

ZAHAJOVACÍ KONCERT FESTIVALU HARMONIA MORAVIAE

JOHANNES BRAHMS
Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Symfonie č. 7 A dur, op. 92

JOSEF ŠPAČEK, housle

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent                                      


Úvodní koncert sezony 2020–21 bude zároveň zahajovacím večerem 18. ročníku festivalu Harmonia Moraviae. V jeho průběhu zazní majestátní díla Johannesa Brahmse a Ludwiga van Beethovena, tedy dvou velikánů světové hudby, jejichž mimořádný skladatelský odkaz zásadním způsobem ovlivnil nadcházející generace hudebních skladatelů.

Brahmsův jediný houslový koncert patří bezesporu mezi nejkrásnější a současně nejčastěji prováděná díla svého druhu. Skladatel jej vyhotovil roku 1878 a následně věnoval Josephu Joachimovi, jednomu z nejvýznamnějších houslových virtuózů své doby. Kompozice brzy získala na neuvěřitelné popularitě mezi odbornou i laickou veřejností a dodnes nesmí chybět v repertoáru žádného ze světových houslových umělců. V rámci zahajovacího koncertu nové sezony se v pozici sólisty představí Josef Špaček, mezinárodně uznávaný interpret a jeden z nejlepších českých houslistů současnosti.

Ludwig van Beethoven v průběhu svého života opakovaně zavítal i do českých zemí. V letech 1811 a 1812 absolvoval několik ozdravných pobytů ve třech českých lázeňských městech – Karlových Varech, Františkových Lázních a zejména v Teplicích. A právě při své první návštěvě „malé Paříže", jak se severočeskému lázeňskému městu mnohdy přezdívalo, začal komponovat i svou Symfonii č. 7, kterou později věnoval hraběti Moritzi von Friesovi. Toto vrcholné dílo již prakticky zcela hluchý autor dokončil v květnu následujícího roku. Poprvé zaznělo dne 8. prosince 1813 ve Vídni na charitativním koncertě pořádaném Johannem Nepomukem Mälzlem, slavným vynálezcem metronomu, který pro Beethovena mimo jiné zkonstruoval ušní naslouchátko. Už při své premiéře zaznamenala symfonie mohutný ohlas, dokonce takový, že publikum spontánně požadovalo, aby byly její části okamžitě zopakovány.

Úvodní koncert nové sezony bude proveden pod taktovkou šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáše Braunera.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika