Po, 14. 12. 2020, 19 hod.

ADVENTNÍ E-KONCERT FBM

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |

Leopold  MOZART
Divertimento F dur „Die musikalische Schlittenfahrt“

Wolfgang Amadeus MOZART
Exsultate, jubilate, K.165

Petr Iljič ČAJKOVSKIJ
Louskáček, suita z baletu, op. 71a

Tereza ŠTĚPÁNKOVÁ, soprán
Tomáš BRAUNER, dirigent

Adventní e-koncert Filharmonie Bohuslava Martinů přenášený živě z Velkého sálu Kongresového centra Zlín nabídne přibližně hodinový program sestavený z děl Leopolda Mozarta, jeho slavného syna Wolfganga Amadea a taktéž Petra Iljiče Čajkovského.

Die musikalische Schlittenfahrt (v překladu Hudební jízda na saních) je podtitulem Divertimenta F dur Leopolda Mozarta. Autor jej vytvořil v Augsburgu v lednu roku 1756, tedy jen pár dní před narozením svého potomka Wolfganga Amadea. Skladba má v jistém smyslu charakter programní suity a svého času sloužila jako zábavný hudební doprovod k nejrůznějším společenským akcím, oslavám či při stolování. Je tedy krom jiného dokladem toho, že Leopold Mozart měl přinejmenším stejně dobrý smysl pro hudební humor jako později jeho slavnější syn.

Wolfgang Amadeus Mozart absolvoval na přelomu let 1772–73 třetí umělecké turné po Itálii, v jehož rámci mimo jiné uvedl svoji operu Lucio Silla. Vedoucí pěveckou roli této opery tehdy svěřil italskému kastrátovi Venanziu Rauzzinimu, což se později ukázalo býti správným rozhodnutím. Silný vysoký hlas tohoto pěvce totiž Mozartovi natolik učaroval, že skladatel pro Rauzziniho následně vytvořil kompozici Exsultate, jubilate (Jásejte, radujte se), třívěté duchovní moteto komponované pro vysoký hlas s doprovodem orchestru. Skladba byla dokončena v lednu roku 1773 v Miláně, prostupuje jí neskrývaná radost a optimismus a postupně graduje do závěrečného brilantního Alleluia. Pěveckého partu se ujme Tereza Štěpánková, sólistka opery Národního divadla v Praze.

Závěr koncertu obstará orchestrální suita z Čajkovského legendárního pohádkového baletu Louskáček. Hudba doprovázející snový příběh o kouzlu Vánoc, oživlých hračkách či tančících sněhových vločkách se v mnoha zemích stala takřka neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Mezi její hlavní přednosti patří zejména nápadité a mnohdy podmanivé melodie i mimořádná hudební barvitost. Dodnes je proto suita z Louskáčka řazena k nejpopulárnějším dílům orchestrální literatury.

Koncert bude řídit šéfdirigent zlínské filharmonie Tomáš Brauner.

Kongresové centrum Zlín