B

Čt, 23. 9. 2021, 19.00 hodin

SCHEPS | KRUŽÍK

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  Vstupné: 490,- 420,- 360,-

OLGA SCHEPS, klavír
ROBERT KRUŽÍK, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

ZAHAJOVACÍ KONCERT FESTIVALU HARMONIA MORAVIAE 2021
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37
JOSEF SUK
Symfonie E dur, op. 14


Novou koncertní sezonu 2021–22 zahájí Filharmonie Bohuslava Martinů ve velkém stylu – zahajovacím večerem 19. ročníku festivalu Harmonia Moraviae, který bude zároveň inauguračním koncertem nového šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Roberta Kružíka. Punc výjimečnosti pak celému koncertu dodá rovněž sólistka večera, kterou bude rusko-německá pianistka světového formátu Olga Scheps.

Nad svým v pořadí třetím klavírním koncertem přemítal Ludwig van Beethoven již od roku 1796. V průběhu následujících čtyř let pak na tomto díle postupně pracoval tak, aby mohlo být uvedeno na skladatelově vídeňském benefičním koncertu v dubnu roku 1800. Ambiciózní plán však Beethovenovi tentokrát nevyšel, skladbu se mu do uvedeného termínu nepodařilo dokončit, a na zmíněném koncertu tak musel provést své jiné dílo. Klavírní koncert č. 3 c moll se nakonec dočkal svého prvého veřejného provedení o tři roky později, pochopitelně za přítomnosti samotného Beethovena, jenž se zároveň při této příležitosti představil i v pozici sólisty. Pro zajímavost lze uvést, že Beethoven tehdy odehrál sólový klavírní part zcela zpaměti, neboť zkrátka neměl dostatek času zaznamenat jej na papír.

V druhé polovině večera zazní Symfonie E dur Josefa Suka, která v sobě nezapře nejen neoddiskutovatelný vliv skladatelova tchána Antonína Dvořáka, ale taktéž zjevnou inspiraci hudbou Johannesa Brahmse. Na prvních skicách své symfonie začal Suk pracovat v průběhu svého pobytu v Londýně v létě roku 1897. Po dokončení prvních dvou vět práce na tomto opusu na chvíli odložil, aby se naplno věnoval kompozici jiných děl. Po jistém čase se však ke své rozpracované symfonii navrátil a celé dílo v červenci 1899 dokončil.Premiéra proběhla již následujícího listopadu v Praze s Českou filharmonií pod taktovkou tehdy pětadvacetiletého dirigenta Oskara Nedbala a velmi záhy se u nakladatelství Simrock dočkala svého vydání tiskem. Čtyřvětá symfonie se řadí do Sukova raného tvůrčího období a jak již bylo naznačeno, silně vyrůstá z dvořákovských tradic. K jejím přednostem patří zejména bohatě klenutá melodika, místy typicky lyricky sukovská, výrazné dynamické i barevné odstíny, detailně vypracovaná instrumentace i pevná formální stavba.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika