Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 25. 4. 2024, 19.00 hodin

C7 EGBDF (KDO SE NALADÍ NA SPRÁVNOU NOTU)

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

MIMOŘÁDNÝ PROJEKT MĚSTSKÉHO DIVADLA ZLÍN A FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

drama pro herce a orchestr

poprvé v České republice

délka představení: 70 min

 

PATRIK LANČARIČ režie
ZDENĚK LAMBORPAVEL VACEKROSTISLAV MAREKEVA DAŇKOVÁJAN LEFLÍKMETODĚJ NÁVRAT, j.h. 
JAKUB KLECKER dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
VLADIMÍR FEKAR dramaturgie
MICHAL SYROVÝ scéna
MICHAELA SEMOTÁNOVÁ kostýmy
ZUZANA JOSKOVÁ překlad

 

Every Good Boy Deserves Favour
TOM STOPPARD autor hry
ANDRÉ PREVIN hudba

 

Abonentní cyklus C je vyprodán stávajícími předplatiteli, od 1. 8. 2023 budou na pokladně FBM v prodeji přístavky.

Koncert je reprízován 24.4.2024 a již nyní si můžete zakoupit vstupenky

 


EGBDF – svérázný jazykový humor, autorská hravost, vtip, ale zároveň jasný odsudek totalitních praktik, které zbavují člověka osobnosti a pevných postojů

Co se vlastně skrývá pod hravým názvem hry?
Hudba je obsažena již v samotném názvu. EGBDF je totiž anglické označení jednotlivých linek notové osnovy, a Every Good Boy Deserves Favour je tak mnemotechnickou pomůckou pro jejich snadné zapamatování.

Závěrečný večer abonentního cyklu C bude patřit zcela mimořádnému společnému projektu Filharmonie Bohuslava Martinů a Městského divadla Zlín. V režii Patrika Lančariče dojde k uvedení divadelní hry EGBDF česko-britského autora židovského původu Toma Stopparda, zlínského rodáka, který koncem 30. let za pomoci Baťových závodů uprchl se svou rodinou před nacistickým pronásledováním nejprve do Singapuru, poté do Indie, a nakonec do Velké Británie, kde se později stal úspěšným dramatikem a scénáristou.

EGBDF je politickou satirou s hudbou slavného skladatele a dirigenta André Previna. Stoppard hru napsal roku 1977 primárně jako poctu sovětským disidentům, kteří v roce 1968 odvážně protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa. Její děj je situován do Sovětského svazu a sleduje osudy dvou mužů umístěných do jednoho z tamějších ústavů pro duševně choré. Alexander je sovětský politický vězeň zavřený do psychiatrické léčebny pro své nepřijatelné názory. Tam bude vězněn, dokud nepřizná, že jeho výroky proti režimu byly způsobeny jeho údajnou duševní poruchou. V ústavu sdílí celu se skutečně narušeným schizofrenikem, zvaným Ivanov, který věří, že má pod velením symfonický orchestr. Kolem těchto postav Stoppard utkává příběh smiřující hněv a vtip, příběh reflektující skutečnost, že jednou z nejhorších vlastností despocie je její schopnost manipulace s realitou. Temně vtipná a provokativní hra se zároveň ptá, zda je popírání pravdy přijatelnou cenou, kterou stojí za to zaplatit výměnou za svobodu. Jak aktuální...

Stoppardova hra, která byla ztvárněna např. v Londýně či New Yorku, bude v autorově rodišti uvedena v české premiéře; na jevišti se představí herci zlínského divadla společně s plným orchestrem, který ovšem nemá jen doprovodnou úlohu, ale je naopak podstatnou součástí celé inscenace.

 

EGBDF (kdo se naladí na správnou notu) 

24. 4. 2024   Kongresové centrum Zlín
25. 4. 2024   Kongresové centrum Zlín

11. 5. 2024   Městské divadlo Zlín
18. 5. 2024   Městské divadlo Zlín

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika