Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

12. 9. 2022

HARMONIA MORAVIAE 2022

HARMONIA MORAVIAE 2022

Filharmonie Bohuslava Martinů koncem září oficiálně vstoupí do 77. koncertní sezony, kterou i tentokrát zahájí mezinárodním hudebním festivalem Harmonia Moraviae.

Této přehlídce se za dobu své existence podařilo již spolehlivě etablovat na zlínské kulturní scéně a zároveň se stát významným kulturním podnikem, jenž každoročně do Zlína přiláká význačné umělce z oblasti hudby vážné i populární.

 


Letošní ročník Harmonia Moraviae bude jubilejním dvacátým v pořadí a uskuteční se ve dnech 22. 9.–20. 10. 2022. Nabídne celkem 7 koncertů a tematicky bude z velké části odkazovat na výročí 700 let od první písemné zmínky o městě Zlín. Dramaturgie tohoto ročníku proto mj. počítá s širším zastoupením zlínských umělců, rodáků i osobností s vřelým vztahem ke Zlínu a ke zlínské filharmonii. Festival současně připomene vybrané zlínské instituce nadregionálního významu, které v průběhu posledního století město Zlín proslavily.

Harmonii Moraviae otevře zahajovací koncert MELODIE SVĚTA FILMU (22. 9.), jehož základní ideou bude spojení hudby a filmu a který tak odkáže na bohatou tradici zlínského filmového průmyslu. Na pódiu se představí šéfdirigent orchestru Robert Kružík a mimořádný klavírista a zlínský rodák Karel Košárek. Tento večer bude promítán reklamní film firmy Baťa s názvem Střevíček, ke kterému hudbu složil Bohuslav Martinů, dále zazní Rapsodie v modrém George Gershwina a slavné melodie z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina.

Festival v dalším průběhu nabídne rozmanitý program s hudbou vážnou, jazzovou i populární. V Kongresovém centru se tak mimo jiné představí unikátní jazzové duo RUDY LINKA & BOBO STENSON (12. 10.), důležitost a aktivity slavné zlínské ZOO pak připomene filharmonický koncert nazvaný KARNEVAL ZVÍŘAT (13. 10.) pod vedením dirigenta a zlínského rodáka Františka Macka. Jako sólový hráč na violoncello se představí Robert Kružík na koncertě ŠÉFDIRIGENT JINAK (4. 10.). Nelze nezmínit ani zcela ojedinělý koncert BOŽSKÁ SUMI JO (6. 10.) s mimořádnou jihokorejskou pěvkyní, laureátkou ceny Grammy a držitelkou nominace na prestižního Oscara za realizaci písně k filmu Mládí režiséra Paola Sorrentina. Protagonistou závěrečného festivalového večera HRŮŠA & FBM (22. 10.) bude Jakub Hrůša, někdejší šéfdirigent zlínských filharmoniků a jeden z nejrespektovanějších českých dirigentů současnosti. Festival doplní koncert LUX AETERNA (9. 10.) v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně na Jižních Svazích, kde vystoupí vokální ansámbl Czech Ensemble Baroque Choir.

Vstupenky na všechny koncerty festivalu jsou v prodeji na pokladně FBM nebo online